W przestrzeni medialnej od kilku lat pojawia się coraz więcej informacji o roli i wadze probiotyków w funkcjonowaniu naszego organizmu. Te dedykowane układowi pokarmowemu, wspierają odbudowę flory bakteryjnej jelit, biorą udział w produkcji niektórych witamin i wspierają układ odpornościowy.
Co to są probiotyki?
O tym, że bakterie kwasu mlekowego pozytywnie wpływają na kondycję organizmu wiadomo od bardzo dawna. Odkrył to już w pierwszej dekadzie XX wieku mikrobiolog Ilja Miecznikow. Termin „probiotyki” został po raz pierwszy użyty w latach 60-tych ubiegłego wieku roku przez Daniela Lilly i Rosalie Stillwell. Natomiast w roku 1989 Roy Fuller w swojej przeformułowanej definicji podkreślił, że są one specyficznymi, żywymi mikroorganizmami, mogącymi mieć m.in. dobroczynny wpływ na układ pokarmowy gospodarza.
Przeglądając doniesienia badawcze dość łatwo można zauważyć, że najlepiej przebadany probiotyk, (czy raczej probiotyki, bo dotyczy to wielu szczepów tej rodziny) to pałeczki kwasu mlekowego z rodziny Lactobacillus. Dobrze udokumentowana jest także wiedza na temat szczepów z rodziny Bifidobacterium.
Co wiemy o tych probiotykach?
Za probiotyki nie mogą zostać uznane wszystkie produkty. Miano to przysługuje tylko tym, które spełniają wysokie wymagania, stawiane m.in. przez WHO (ang. World Health Organization). Dwa kluczowe z nich to zawartość żywych bakterii oraz ich korzystny wpływ na organizm gospodarza. Preparatów, które zawierają w swoim składzie potencjalnie dobroczynne szczepy probiotyczne jest na rynku bardzo dużo. Niestety w Polsce, jak pokazuje raport NIK z 2017 roku, aż 89% przebadanych próbek nie zachowało stabilności żywych bakterii – jeszcze w okresie przydatności do spożycia następował dynamiczny spadek liczby żywych komórek. Obecne regulacje dotyczące wprowadzania suplementów diety na rynek oraz kontroli ich jakości są dalece niedoskonałe. Dlatego warto szukać produktów sprawdzonych, szeroko opisanych i docenianych przez konsumentów. Renomowany suplement probiotyczny VSL#3® spełnia wszystkie te wymogi. W ogólnie dostępnych zasobach można znaleźć wiele międzynarodowych prac i artykułów poświęconych VSL#3®. Dodać też należy, iż produkt dostępny jest na rynku od ponad 20 lat, a opinie zadowolonych konsumentów, uzupełniających nim swoją dietę w różnych sytuacjach, można znaleźć w ponad 40 krajach całego świata.
LITERATURA
- Metchnikoff E, Optimistic studies New York: Putnam’s Sons, 1908, 161-183
- Lilly DM, Stillwell RH, PROBIOTICS: GROWTH-PROMOTING FACTORS PRODUCED BY MICROORGANISMS, Science 12 Feb 1965: Vol. 147, Issue 3659, pp. 747-748
- Fuller R, Probiotics in man and animals, J Appl Bacteriol. 1989 May;66(5):365-78
- https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-dopuszczaniu-do-obrotu-suplementow-diety.html