Jaki probiotyk wybrać chorując na Leśniowskiego-Crohna?

Chorób atakujących układ pokarmowy jest naprawdę wiele. Niektóre z nich są naprawdę kłopotliwe i stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia osoby chorej. Do takich zalicza się chorobę Leśniowskiego-Crohna, która występuje u coraz większej grupy osób. Wymaga ona odpowiedniego postępowania. Przydatne okazują się być probiotyki. Jaki probiotyk wybrać na chorobę Leśniowskiego-Crohna?

Czym jest choroba Leśniowskiego-Crohna?

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłym stanem zapalanym, mogącym pojawiać się w różnych częściach przewodu pokarmowego . Choroba ta nie tylko znacząco ogranicza normalne funkcjonowanie , ale może w przyszłości doprowadzić do pojawienia się raka jelita grubego. Dlatego tak ważne jest, aby osoby nią dotknięte pozostawały pod stałą kontrolą lekarza. Warto pamiętać, że odpowiednio prowadzona terapia może zniwelować objawy, a czasem sprawić, że ustąpią one całkowicie.

Jak objawia się choroba Leśniowskiego-Crohna?

Do objawów choroby Leśniowskiego-Crohna zalicza się:

  • biegunkę
  • bóle brzucha
  • utratę masy ciała, która nie ma związku ze zmianą trybu życia i diety
  • anemię

Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna są uzależnione od stopnia zaawansowania oraz umiejscowienia zmian zapalnych. Na przykład zajęcie przełyku objawia się zaburzeniami przełykania. U większości pacjentów objawy zdominowane są jednak przez ból brzucha i biegunkę. Często występuje także spadek masy ciała, a nawet wyniszczenie. Znane są również przypadki, w których pierwszym objawem choroby była niedokrwistość lub gorączka.

Czy choroba Leśniowskiego-Crohna występuje często?

Choroba ta atakuje głównie w krajach uprzemysłowionych. W Europie wskazuje się na nieustanny wzrost liczby zachorowań. W Polsce nie ma dokładnych danych, ale szacuje się, że dotyka ona 20-30 tysięcy osób, a roczna zapadalność wynosi 5 osób na 100.000 mieszkańców. Lekarze alarmują, że liczba chorych na chorobę Leśniowskiego-Crohna nieustannie się zwiększa i raczej nic nie wskazuje, aby tendencja ta miała się zmienić.

Czy w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna warto stosować probiotyk?

Jak wspomnieliśmy, jest to choroba, która zawsze wymaga odpowiedniego postępowania. Tylko wówczas można liczyć na złagodzenie objawów i poprawę samopoczucia. Chorobie Leśniowskiego-Crohna, jak wielu innym chorobom układu pokarmowego, towarzyszy często dysbioza flory jelitowej. Na pewno warto rozważyć suplementację probiotyczną, gdyż sprawdzone szczepy bakterii mogą wspierać odbudowę mikrobioty. Probiotyki mogą mieć korzystny wpływ na układ pokarmowy, zasiedlając jelita dobrymi, przyjaznymi bakteriami i wspomagając jego pracę.

Jaki probiotyk wybrać na chorobę Leśniowskiego-Crohna?

Wybór produktów zawierających szczepy probiotyczne jest obecnie naprawdę bardzo duży. W efekcie chorzy na Leśniowskiego-Crohna mogą czuć się zagubieni, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego dla siebie preparatu. Polibiotykiem, na który warto zwrócić uwagę, jest VSL#3®.

Warto pamiętać, aby w przypadku Leśniowskiego-Crohna stawiać na sprawdzone probiotyki, dostarczające wielu bakterii zaliczanych do różnych szczepów, gdyż najkorzystniej oddziałują na układ pokarmowy. Dobrze jest wybierać te preparaty, które wolne są od składników alergizujących. Nie powinno być w nich na przykład soi czy laktozy, a więc składników, które mogą wywoływać naprawdę silne reakcje alergiczne.

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest jedną z poważniejszych chorób, które mogą zaatakować nasze jelita. Wymaga odpowiedniego leczenia. Zaleconą przez lekarza terapię warto wspomóc stosowaniem odpowiednich probiotyków, ale należy to jednak zawsze z nim skonsultować. Lekarz odpowie na wszelkie pytania i udzieli wskazówek dotyczących właściwej suplementacji. Pamiętać należy, że nie zastąpi ona standardowego leczenia a jedynie wzbogaci dietę w ważne dla flory bakteryjnej składniki.

LITERATURA

  • Jasyk D i wsp, Dent. Med. Probl. 2008, 45, 2, 199–205
  • Wojtuń S i wsp, Pediatr Med Rodz 2014, 10 (1), p. 61–66
  • Gałecka M i wsp, Forum Medycyny Rodzinnej 2018;12(5):170-182