Jaki probiotyk wybrać na jelita

O probiotykach mówi się od pewnego czasu dość regularnie. Nazwą tą określa się pożyteczne szczepy drobnoustrojów, korzystnie wpływające na ludzki organizm. Jaki probiotyk wybrać na jelita? Co warto wiedzieć o tych preparatach?

Skąd wzięła się nazwa probiotyki?

Już w czasach starożytnych zaobserwowano, że bakterie powodujące fermentację mlekową wywierają dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka. Dopiero jednak w czasach nowożytnych bakteriami tymi zainteresowano się bliżej. Po raz pierwszy probiotyki zostały opisane przez Pasteura i Jauberta w 1877 roku. To że dzisiaj wiemy, że spożywanie jogurtu naturalnego i kefiru korzystnie wpływa na nasze zdrowie, zawdzięczamy jednak rosyjskiemu mikrobiologowi Iliji Miecznikowi. Wykazał on, że zawarte w tych produktach bakterie kwasu mlekowego korzystnie wpływają na zdrowie i wydłużają życie. Nazwa „probiotyk” zaczęła być używana dopiero w 1965 roku. Pochodzi ona od greckiego słowa „pro bios”, które w tłumaczeniu na język polski znaczy „dla życia”. Dzisiaj większość osób już wie, że ich zdrowie zaczyna się w jelitach.

Co niekorzystnie wpływa na jelita?

Jelita człowiek zasiedla pożyteczna flora bakteryjna. Niestety, bardzo często dochodzi do zaburzeń w składzie i pracy tej pożytecznej mikroflory. Przyczyniają się do tego następujące czynniki:

  • leczenie antybiotykami
  • niektóre inne leki niebędące antybiotykami
  • stres
  • dodawane do żywności konserwanty
  • wysoko przetworzone jedzenie, w tym także fastfoody.

W odbudowie flory bakteryjnej pomagają probiotyki – preparaty, które zawierają starannie wyselekcjonowane drobnoustroje.

Jaki probiotyk na jelita będzie najlepszy?

Na rynku wybór preparatów probiotycznych jest obecnie naprawdę bardzo duży. Stąd też wiele osób nie wie, jaki probiotyk na jelita będzie najlepszy. Drobnoustroje, które wchodzą w skład tych preparatów powinny mieć zdolność przylegania do komórek nabłonka jelit. Jak wybrać najlepszy probiotyk na jelita? Trzeba kierować się jego składem, zawarte w preparacie bakterie muszą być żywe. Takie drobnoustroje zawiera probiotyk na jelita VSL#3®, który dostępny jest w naszej ofercie.

Warto pamiętać, że ogromna większość probiotyków, które dostępne są w sprzedaży to suplementy diety. Nie są one lekarstwem, nie zastępują racjonalnego sposobu odżywiania się ani zdrowego trybu życia. Warto jednak je stosować, bo razem ze zdrowym trybem życia potrafią przyczynić się do poprawy ogólnego samopoczucia.

Kiedy stosować probiotyki?

Probiotyki mają bardzo szerokie spektrum działania. Dzisiaj wiemy już, że wpływają one korzystnie zarówno na funkcjonowanie układu pokarmowego, jak i na odporność. Zażywanie preparatów zawierających probiotyki zalecane jest między innymi przy antybiotykoterapii. Antybiotyki mają bardzo negatywny wpływ na stan flory bakteryjnej jelit, gdyż nie potrafią „odróżnić” bakterii chorobotwórczych od tych pożytecznych. Leczenie antybiotykami powinno więc być stosowane w ostateczności. Probiotyki mogą wspierać też osoby cierpiące na choroby jelit. – mogą one łagodzić między innymi objawy towarzyszące zespołowi jelita drażliwego. Probiotyki mogą być stosowane przy ostrych biegunkach (także tych, które wywołują rotawirusy), zakażeniach wywołanych przez Helicobacter pylorii czy w ostrym zapaleniu żołądka. Stosowanie probiotyków może wspierać również osoby podczas leczenia zakażenia dróg moczowych czy zakażeń dróg oddechowych u dzieci. Mogą po nie sięgnąć także osoby po chemio- i radioterapii, które niejednokrotnie mierzą się z zaburzeniami flory bakteryjnej. Badania nad probiotykami są wciąż prowadzone. Wyniki wielu z nich wskazują, że istnieją szczepy dobroczynnych bakterii, które zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego czy zapobiegają otyłości.

Warto pamiętać, że wiele preparatów, które mają w swoim składzie żywe kultury bakterii powinny być przechowywane w lodówce. Tylko wtedy zachowają swoją żywotność. Dopuszczalne jest ich przechowywanie także poza lodówką, ale temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 25°Celsjusza. Co więcej, poza lodówką preparaty probiotyczne można przechowywać nie dłużej niż kilka dni.. Warto też wiedzieć, że na pozytywne skutki działania dobroczynnych bakterii trzeba trochę poczekać. Efekty wpływu probiotyków na florę jelitową pojawiają się mniej więcej po miesiącu ich regularnego stosowania.

LITERATURA