W krajach wysokouprzemysłowionych schorzenia układu pokarmowego zdarzają się coraz częściej. Spory odsetek populacji cierpi na schorzenie zwane zespołem jelita drażliwego. Jest to choroba przewlekła, która wymaga stosowania odpowiedniej terapii. Okazuje się, że dolegliwości towarzyszące temu schorzeniu mogą łagodzić probiotyki.
Jakie są objawy charakterystyczne dla zespołu jelita drażliwego?
Zespół jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome, stąd skrót IBS) jest schorzeniem, które szczególnie często dotyka kobiety. Choroba ta jest bardzo uciążliwa, a towarzyszyć jej mogą bardzo różne objawy. Jest ich do tego dość sporo. Osoby, które cierpią na IBS uskarżają się na:
- bóle brzucha mające charakter kolki
- zaparcia na przemian z biegunkami
- wzdęcia
- gazy
- odbijanie
Lekarzom i naukowcom do dzisiaj nie udało się jednoznacznie ustalić, jakie czynniki wywołują zespół jelita drażliwego. Przypuszczalnie rozwojowi IBS sprzyja nieprawidłowa dieta i zbyt częste kuracje antybiotykami. W leczeniu tego schorzenia stosowana jest lekoterapia oraz lekkostrawna dieta. Zauważono także, że pozytywny wpływ na stan układu pokarmowego może przynieść uzupełnienie diety o probiotyki.
O jakie probiotyki uzupełnić dietę przy IBS?
Preparaty probiotyczne mogą zawierać bardzo różne szczepy bakterii probiotycznych, ale nie wszystkie z nich mogą mieć zauważalny, dobroczynny wpływ na florę bakteryjną osób z IBS. Jaki probiotyk wybrać przy IBS? Sprzymierzeńcem w wspieraniu osób z zespołem jelita drażliwego są między innymi preparaty, które mają w swoim składzie bakterie ze szczepu Lactobacillus plantarum . Ten i inne szczepy bakterii zawiera między innymi suplement diety VSL#3®. Regularne stosowanie probiotyków zawierających starannie wyselekcjonowane szczepy żywych bakterii przynosi bardzo dobre efekty w przywracaniu równowagi mikrobioty jelitowej i wspieraniu jej odbudowy, co może przekładać się na poprawę ogólnego samopoczucia i lepsze, codzienne funkcjonowanie.
W dostępnej powszechnie literaturze znajdziemy informacje, że dobrym uzupełnieniem diety przy zespole jelita drażliwego są probiotyki wieloszczepowe – jednym z nich jest właśnie VSL#3®.
LITERATURA
- Prof. dr hab.n.med. Hanna Szajewska: „Rola probiotyków w profilaktyce i leczeniu chorób przewodu pokarmowego według aktualnych wytycznych”: https://www.mp.pl/gastrologia/wytyczne/168224,probiotyki-aktualny-stan-wiedzy-i-zalecenia-dla-praktyki-klinicznej
- Adrych K, „Zespół jelita drażliwego w świetle najnowszych wytycznych”, Forum Medycyny Rodzinnej 2018, tom 12, nr 6, 224–233