Czy warto stosować probiotyk przy WZJG?

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego, określane w skrócie jako WZJG, to obok choroby Leśniowskiego-Crohna, jedna z przypadłości należących do grupy nieswoistych zapaleń jelit o nieznanych dotąd przyczynach. Choroba ta zawsze wymaga odpowiedniego leczenia, a niejednokrotnie również doboru właściwej diety. Ponieważ przebiegowi WZJG bardzo często towarzyszą zaburzenia flory bakteryjnej (mikrobioty), z pewnością warto rozważyć suplementację dobrym, sprawdzonym probiotykiem. Jaki probiotyk na choroby zapalne jelit będzie najlepszy?

Na czym polega wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

WZJG to choroba, która polega na przewlekłym stanie zapalnym jelita grubego. Najczęstszym umiejscowieniem zmian zapalnych jest błona śluzowa odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy. Zmiany te mogą prowadzić do powstania owrzodzeń o różnym zasięgu. Współczesna medycyna ma liczne narzędzia do walki z tą chorobą – począwszy od stosowanych stopniowo leków o różnym mechanizmie i sile działania, aż po łączone z farmakologicznym leczenie chirurgiczne. Niestety WZJG jest chorobą na ten moment nieuleczalną – wspomniane wyżej metody służą utrzymywaniu pacjenta w stanie remisji (wyciszenia choroby) i spowolnieniu jej postępowania. Nieleczona może doprowadzić do poważnych powikłań, które stanowić mogą nawet zagrożenie dla życia chorego.

Jak objawia się wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

Na WZJG zapadają najczęściej ludzie młodzi – szczyt zachorowań notuje się pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Nieznane są dokładne statystki odnośnie liczby chorych w Polsce, ale szacuje się, że na wrzodziejące zapalenie jelita grubego choruje ok. 60-70 tys. osób. Co roku przybywa natomiast ok. 10 nowych chorych na 100.000 mieszkańców. Choroba może przez długi czas nie dawać szczególnych objawów, ale może także zacząć się nagle poważnym zaostrzeniem. Najczęstszym, pierwszym objawem są liczne biegunki, często z domieszką krwi. Pojawiają się także bóle brzucha, utrata masy ciała i temperatura. Jeśli choroba umiejscowiona jest tylko w odbytnicy, pacjenci wbrew statystycznie najczęstszemu objawowi, mogą mieć normalny rytm wypróżnień, a nawet zaparcia. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego najczęściej przebiega w formie zaostrzeń choroby, przedzielonych okresami remisji (wyciszenia). Długość trwania poszczególnych okresów jest sprawą bardzo indywidualną i mającą związek m.in. z podjętą terapią i przestrzeganiem zaleceń lekarza. Częstość zaostrzeń można też minimalizować poprzez unikanie stresu, nie narażanie się na zakażenia pokarmowe oraz minimalizowanie ekspozycji na antybiotyki i leki przeciwbólowe/przeciwzapalne.

Czy osoby chorujące na WZJG powinny stosować probiotyk?

Wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego towarzyszą często poważne zaburzenia w składzie i funkcjonowaniu flory bakteryjnej jelit. Jest to tak zwana dysbioza, która jest zjawiskiem niekorzystnym nawet u osoby zdrowej. Dobroczynne bakterie pełnią w naszym układzie pokarmowym bardzo istotne funkcje, w tym m.in. współtworzą w jelitach barierę ochronną oraz wspierają układ odpornościowy. Uważa się, że uzupełnienie diety o sprawdzony probiotyk, wspierający odbudowę i różnorodność mikrobioty u osób cierpiących na WZJG jest jak najbardziej dobrym rozwiązaniem.

Jaki probiotyk wybrać na WZJG?

Wybór probiotyków na rynku jest obecnie naprawdę duży. Nie wszystkie są jednak wystarczająco dobre, aby sprawdziły się w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Chorzy na WZJG powinni przede wszystkim postawić na skoncentrowany produkt, który zapewni wystarczającą ilość bakterii, najlepiej z różnych, odpowiednio dobranych szczepów. Zwiększa to szanse na efektywne wsparcie odbudowy różnorodności flory bakteryjnej i przywrócenie jej naturalnych funkcji. Suplementem, które spełnia te oczekiwania jest polibiotyk VSL#3®, który można polecić wszystkim zmagającym się z dysbiozą mikrobioty jelitowej. VSL#3® to wysoce skoncentrowany produkt polibiotyczny zawierający 450 miliardów bakterii z 8 różnych szczepów w pojedynczej porcji.

Jak wybrać najlepszy probiotyk na WZJG?

Jak wybrać najlepszy probiotyk na WZJG to pytanie często zadawane przez osoby zmagające się z tą chorobą. Warto przede wszystkim dokładnie zapoznać się ze składem wybranego produktu, bowiem nie wszystkie dostępne na rynku są takie same. Należy zwracać uwagę m.in. na zawarte w produkcie szczepy, ich liczbę oraz ilość bakterii w jednej porcji. Warto też pamiętać, aby wybrać suplement niezawierający alergenów i sztucznych dodatków. Dzięki temu unikniemy ryzyka, że stosowanie probiotyku zakończy się niespodziewanymi kłopotami alergicznymi.

Czy stosowanie probiotyków w WZJG jest bezpieczne?

Wiele osób chorujących na wrzodziejące zapalenie jelita grubego obawia się włączania w dietę nowych produktów. Dotyczy to także probiotyków. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, przed rozpoczęciem suplementacji wybranym probiotykiem, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Odpowie on na wszystkie pytania, wskaże zalety wynikające ze stosowania probiotyków i pomoże podjąć właściwą decyzję.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba, której pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć. Wymaga ona przede wszystkim odpowiedniego, dobranego indywidualnie leczenia. Warto również wspomagać swój organizm i zaburzoną florę bakteryjną jelit, sięgając po bardzo dobrej jakości probiotyk.

LITERATURA

  1. Prof. dr hab.n.med. Witold Bartnik: „Terapia biologiczna. Im wcześniej, tym taniej”: https://j-elita.org.pl/aktualnosci/prof-bartnik-terapia-biologiczna-im-wczesniej-tym-taniej/
  2. Prof. dr hab.n.med. Hanna Szajewska: „Probiotyki – aktualny stan wiedzy i zalecenia dla praktyki klinicznej”: https://www.mp.pl/gastrologia/wytyczne/168224,probiotyki-aktualny-stan-wiedzy-i-zalecenia-dla-praktyki-klinicznej
  3. Prof. dr hab.n.med Grażyna Rydzewska: „Wrzodziejące zapalenie jelita grubego”: https://podyplomie.pl/wiedza/wielka-interna/826,wrzodziejace-zapalenie-jelita-grubego
  4. Wojtuń S i wsp, Pediatr Med Rodz 2014, 10 (1), p. 61–66