Jaki probiotyk wybrać na pouchitis?

W przewodzie pokarmowym człowieka żyją mikroorganizmy, które są niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania jelit i mają wpływ na ogólny dobrostan naszego organizmu. Zostały one nazwane mikroflorą lub mikrobiotą jelitową. W przypadku zaburzeń w składzie i funkcjonowaniu mikrobioty, możemy wspierać się probiotykami. Jak wykazują liczne badania naukowe, suplementacja szczepami probiotycznych bakterii może zwiększać różnorodność mikroflory bakteryjnej jelit oraz wspomagać jej odbudowę i naturalne funkcjonowanie współtworzonej przez dobroczynne bakterie bariery jelitowej.

Dobrze dobrane probiotyki mogą odgrywać ważną rolę w uzupełnieniu diety osób cierpiących na nieswoiste choroby zapalne jelit, w tym także zapalenie zbiornika jelitowego. Jaki probiotyk wybrać na pouchitis?

Co to jest pouchitis i jaką rolę mogą w nim odgrywać probiotyki?

Nieswoiste choroby zapalne jelit nie należą do schorzeń często występujących, ale są dla cierpiących na nie osób bardzo uciążliwe. W ich przebiegu często dochodzi do zaburzenia w składzie i funkcjonowaniu flory bakteryjnej jelit. Jednym z takich schorzeń jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG). W jego przebiegu zdarza się, że pacjent musi zostać poddany zabiegowi proktokolektomii, czyli usunięcia całego jelita grubego wraz z odbytnicą. Zabieg ten jest standardową operacją w leczeniu WZJG, a jego najczęstszym i ciężkim powikłaniem jest zapalenie zbiornika jelitowego (pouchitis).

Najczęstszymi objawami zapalenia zbiornika jelitowego są: kurczowe bóle brzucha, wodnista biegunka, nagłe parcia, gorączka i dyskomfort w miednicy. Leczenie standardowo opiera się na włączeniu antybiotyków, a przy stanach przewlekłych również steroidowych leków przeciwzapalnych. Badania donoszą, że korzystnie działają także probiotyki, zwłaszcza w prewencji wtórnej po już przebytej, skutecznej terapii antybiotykiem. Zatem jaki probiotyk wybrać na pouchitis? Czy powinien on zawierać jakieś szczególne, odpowiednio dobrane szczepy bakterii probiotycznych?

Jakie szczepy powinny znaleźć się w składzie probiotyku na pouchitis?

Dieta u osób z zapaleniem worka jelitowego odgrywa bardzo ważną rolę. Jej uzupełnienie o suplement probiotyczny też może być istotne. W pracach naukowych odnaleźć można informacje, że w przypadku suplementacji diety u osób z pouchitis, godnymi uwagi produktami są te zawierające szczepy z rodzin Streptococcus oraz Lactobacillus i Bifidobacterium. Bardzo dobrym, sprawdzonym suplementem polibiotycznym jest VSL#3®, który zawiera kombinację aż ośmiu szczepów pożytecznych bakterii, pochodzących z tych 3 rodzin.

VSL#3® zawiera aż 450 miliardów dobroczynnych bakterii, które mogą wspierać odbudowę zaburzonej stanem chorobowym flory bakteryjnej oraz zwiększyć jej różnorodność, która jest jedną z podstaw ochronnego działania mikroflory. Zażywanie probiotyku nie przynosi skutków natychmiastowych. Preparaty zawierające szczepy probiotyczne trzeba przyjmować z reguły co najmniej przez okres jednego miesiąca. W przypadku pouchitis, jak i innych chorób układu pokarmowego, dodanie wybranego suplementu probiotycznego do swojej diety warto skonsultować z lekarzem.

LITERATURA

  1. Prof. dr hab. med. Krzysztof Bielecki: „Zapalenie błony śluzowej zbiornika jelitowego…”: https://www.mp.pl/gastrologia/ekspert/73328,zapalenie-blony-sluzowej-zbiornika-jelitowego-u-chorych-na-colitis-ulcerosa-po-odtworczej-proktokolektomii-z-zespoleniem-kretniczo-odbytowym-przyczyny-i-postepowanie
  1. Prof. dr hab.n.med Hanna Szajewska: „Rola probiotyków w profilaktyce i leczeniu chorób przewodu pokarmowego według aktualnych wytycznych”: https://www.mp.pl/gastrologia/wytyczne/256851,rola-probiotykow-w-profilaktyce-i-leczeniu-chorob-przewodu-pokarmowego-wedlug-aktualnych-wytycznych